Wykopany Stary Rok


Bierzesz stare ubrania, swoje, siostry, rodziców i robisz z nich dużą lalkę. Spodnie wypychasz gazetami, ewentualnie trocinami jeśli masz. Zszywasz spodnie w pasie, żeby nic ze środka nie wypadło i doszywasz bluzkę albo koszulę. Ją też wypychasz czym tam masz pod ręką, żeby lalka nabrała ludzkich kształtów. W rękawy wkładasz wypchane skarpetki, albo rajstopy. To będą ręce. Głowę formujesz z gazety, albo możesz użyć balonu, wszystko zależy od kreatywności.  Na stopy wkładasz jakieś stare buty, na głowę czapkę lub perukę i masz gotową lalkę. To jest Año Viejo, czyli Stary Rok. 

Zabierze on ze sobą wszystko, czego nie chcemy powtórzyć w Nowym Roku: choroby, niepowodzenia, kłótnie, złe oceny w szkole. Wystarczy mu napisać na koszuli, albo powiedzieć mu do ucha to, co Ci się nie podobało. I te rzeczy pójdą z dymem.  Bo o północy,  Starego wyprowadza się na dwór, daje kilka kopniaków na odchodnego, kilka kuksanców patykiem i sie go podpala. Dopiero jak cały spłonie, można powitać Nowy Rok, a z nim same dobre rzeczy, bo te złe, spłonęły ze Starym.

¨Hej - usłyszalam w sylwestrowy poranek głos siostry w telefonie. - pamiętasz jak opowiadałaś wczoraj moim dziewczynom o Starym Roku? Od rana szyją i lalka jest już prawie gotowa. Tylko nie bardzo wiedzą jak doczepić głowę więc przyjeżdzajcie pomagać. I po drodze kup balony i zimne ognie.¨ Jak przyjechaliśmy, głowa była już na właściwym miejscu, ciocia pomogła. Stary Rok siedział dumnie w centralnym punkcie domu, wygodnie oparty na kanapie. Był piękny, usmiechał się czule, swoją skarpetkową ręką obejmował chętnych do zdjęcia. Czasami zadziornie zakładał nogę na nogę i przygladał nam się jak jedliśmy kolacje. Od czasu do czasu ktoś się do Starego przysiadał, niby to sprawdzał jak się trzyma, ale tak naprawdę szeptał mu do ucha swoje żale: po co mi była ta przepuklina, co? Albo: kurcze, dlaczego bardziej mnie nie mobilizowaleś to pisania tekstów na bloga?O północy wynieslismy Starego przed białostocki dom mojej siostry. Sąsiedzi pewnie myśleli, że wywlekamy jakiegoś podchmielonego już wujka. Ale jak zaczelismy wujka kopać i bić czym popadnie, sąsiedzi przestali wpatrywać się w okoliczne fajerwerki i zaczęli się nam bacznie przygladać.  
Jak Stary stanął w płomieniach, podeszli do nas szybkim krokiem i oczyma pełnymi ciekawości. ¨ żegnamy Stary Rok¨ - powiedziała im moja mama, podczas gdy pozostała rodzina skakała przez płomienie.  Potem wzięliśmy się za ręce i zaczelismy tanczyć wokół naszego ogniska. Ekwadorska tradycja nie przewiduje tanców wokół Starego, ale chyba w następnym roku wdroże ten ¨polski¨ element na równiku. Sąsiedzi upewnili się w przekonaniu, że jesteśmy jakąś dziwną sektą dającą ofiary Nowemu Rokowi, ale chyba się uspokoili, że do rytuaów nie używamy upitego wujka. Jak już Stary cały spłonął,  szampanem i uściskami powitaliśmy Nowy Rok. A sąsiedzi wystrzelili petardy.  

FELIZ AÑO NUEVO!!!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz