Prezenty ze Starego Swiata

Dzis dostalam prezent od kolezanki, ktora wlasnie wrociala ze Starego Kontynentu. Kapusta kwaszona i przyprawa do bigosu. Chyba troche przecenila moje umiejetnosci kulinarne, ale bedziemy eksperymentowac. Aby dostac sie do sledzika wystarczy odkrecic sloik i postawic na stol weselna zubrowke, ktora jeszcze mamy. I bedzie bardzo polsko, a jesli bigos wyjdzie to juz zupelnie biesiadnie.
Najciekwawsze jest to, ze prezent dostalam od Czeszki, ktora wrocila z Holandii i na polskiej ziemi jeszcze nigdy nie postawila nogi. Wiec dostalam polskie produkty, podwojnie importowane.
Moze ktos podpowie latwy przepis na bigos...taki ktory nie moze nie wyjsc, bo w Ekwadorze kapusta kiszona to niszowy produkt na wage zlota.

2 komentarze:

  1. ile Polek kucharzących tyle przepisów na bigosy. Trafiające w różne gusta i upodobania współbiesiadników. Nie ma jednego sprawdzonego, każdy bigos może w miarę się udać lub nie. Zasada a w zasadzie przepis na bigos na winie, zgodnie z którą "wszystko co się nawinie to do bigosu" też nie będzie odpowiedzią na Twoją prośbę o w miarę łatwy przepis, który nie może się nie udać.
    Ja osobiście nie lubię bigosu ze zbyt dużą ilością kwaszonej kapusty. Wolę młodą kapustkę, ale z kolei doświadczone kucharki nie nazwałyby już tego dania bigosem :) Powinno Ci się udać nawet gdybyś miała wcale nie dodawać kapusty kwaszonej.

    1,5 kg kiszonej kapusty
    2 cebule, drobno posiekane
    2 łyżki oleju
    1 pętko kiełbasy zwyczajnej, pokrojone w plasterki
    250 g wołowiny bez kości, pokrojonej w kostkę
    250 g cielęciny, pokrojonej w kostkę
    100 g boczku, pokrojonego w kostkę
    150 ml czerwonego wina
    3 łyżki koncentratu pomidorowego
    1/2 garści suszonych grzybów
    1/2 garści suszonych śliwek
    2 liście laurowe
    3 ziarnka ziela angielskiego
    1 łyżka kminku
    1 łyżeczka majeranku
    sól i pieprz do smaku


    Kapustę przepłukać pod bieżącą wodą jeśli jest bardzo kwaśna. Odcisnąć z nadmiaru soku, a następnie poszatkować. Włożyć do dużego garnka i zalać wrzątkiem, dodać śliwki, liście laurowe i ziele angielskie. Dusić, aż zmięknie (ok. 50 minut).
    W międzyczasie zalać suszone grzyby wrzątkiem w małym garnuszku. Odstawić.
    Cebulę podsmażyć aby się zeszkliła. Do podsmażonej cebuli dodać kiełbasę i zesmażyć na rumiano.
    W oddzielnym garnku zagotować ok. litr wody. Do wrzątku dodać wołowinę, cielęcinę i boczek. Gotować około 20 minut, a następnie mięso odcedzić.
    Gdy kapusta będzie już miękka, dodać grzyby (odcedzone i pokrojone na małe kawałki), mięso oraz cebulę z kiełbasą. Gotować na małym ogniu bez przykrycia przez 20 minut. Jeśli jest za dużo wody, należy ją odlać.
    Dodać czerwone wino i gotować jeszcze 15 minut. Doprawić majerankiem, kminkiem, solą i pieprzem. Dodać przecier pomidorowy i podgrzać jeszcze dobrze całość, mieszając. Jeśli bigos jest zbyt suchy, podlać wodą po grzybach.
    Jeśli chcemy, by bigos był smaczniejszy, można go jeszcze dusić na małym ogniu pod przykryciem przez godzinę. Należy jednak pilnować, żeby nie przywarł i od czasu do czasu mieszać, a jeśli jest za suchy - podlać wodą z grzybów.

    OdpowiedzUsuń
  2. NY´ka, dziekuje za przepis! Obiecuje wyprobowac, tym bardziej, ze mozna, z tego co mowisz, zrobic z mloda kapusta. Nie musialabym czekac na kolejna paczke ze Starego Swiata, tylko wybrac sie na ryneczek :)

    OdpowiedzUsuń